ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .روز شمار همایش
تا روز برگزاری همایش : پایان یافتتا پایان ثبت نام در همایش: پایان یافتتا پایان مهلت ارسال مقاله: پایان یافت


آیین اختتامیه نخستین همایش ملی سایه های فیروزه ای برگزار شد

16 آذر 1398

با حضور هنرمندان، دانشگاهیان و صاحب نظران:


مراسم اختتامیه نخستین همایش ملی شیوه های ارائه در هنرهای جدید (سایه های فیروزه ای) شامگاه جمعه 15 آذرماه در تالار فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار شد.

در این مراسم که پس از دو روز کارگاه آموزشی و دو روز برگزاری پنل های علمی و تخصصی برگزار شد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و دبیر همایش، شهردار یزد، مدیر مرکز خلاقیت و نوآوری های نوین شهرداری، اعضای شورای شهر، رئیس دانشکده ی هنر و معماری دانشگاه یزد، مدیر گروه نقاشی دانشکده ی هنر و دبیر علمی همایش، اعضای کمیته ی علمی و هیات داوران و دانشگاهیان حضور داشتند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و دبیر همایش در مراسم اختتامیه ضمن تشکر از شهردار یزد و مجموعه ی شهرداری گفت: با توجه به تنگناهای اقتصادی موجود، بدون همراهی مجموعه ی شهرداری امکان برگزاری چنین همایشی را نداشتیم. همچنین از مدیریت مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری و دفتر استانی یونسکو، مهندس حمیدرضا قمی نماینده ی مردم در شورای شهر، رئیس و اعضای هیات علمی دانشکده ی هنر و معماری و همکارانم در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قدردانی می کنم.

مجید جوادیان زاده افزود: همایش سایه های فیروزه ای علاوه بر مقالات خوبی که دریافت کرد، میزبان صاحب نظرانی بود که در هر پنل سخنرانی داشتند، مجموع مقالات و سخنرانی ها در قالب یک کتاب منتشر خواهد شد تا بتواند به عنوان یک مرجع علمی و آکادمیک مورد استفاده قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: انسانیت موجود در هنر جدید، نیاز امروز ماست. ما خواستار شکل گیری شهر بر مبنای انسان و باز آرایی آن هستیم باید از هنر جدید کمک بگیریم.

دبیر همایش با اشاره به اینکه برگزاری این همایش، قدمی در جهت علمی تر کردن هنرهای جدید بود گفت: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد اتفاق بزرگی بود که برای این شهر رخ داد. واقعیت این است که در طول یک دهه ی گذشته یکی از مهم ترین عواملی که باعث شد مردم یزد و جهان به این گنجینه و ظرفیت بزرگ وقوف پیدا کنند، برپایی رویدادهای آشنا زدایانه بود. ما این بافت را از فرط آشنایی نمی دیدیم. اما برگزاری چند رویداد در قالب هنرهای جدید که در بافت اتفاق افتاد ارزش بافت را مشخص کرد. معتقدم امروزه برای حل بسیاری از مسائل باید این آشنایی زدایی صورت گیرد تا آنچه به حاشیه رانده شده دوباره به متن بازگردد.

جوادیان زاده به نقش انجمن هنرهای تجسمی یزد اشاره کرد و گفت: انجمن تجسمی یزد در برگزاری چنین رویدادهایی پیشرو هستند. سال گذشته پرسبوک را به بهترین شکل برگزار کردند و امسال نیز در همایش سایه های فیروزه ای همراه و همگام بودند. منتظریم سال آینده نیز ایده تولیده ای شود و بتوانیم از آن بهره مند شویم.

دبیر علمی همایش در آیین اختتامیه این همایش گفت: همایش سایه های فیروزه ای که در باب هنر جدید برگزار شد، از موضوعاتی است که جامعه ی دانشگاهی به آن توجه دارند. هنرهای جدید از موضوعات نوین است که لازم است مبانی فکری آن نیز مورد توجه قرار گیرد، بنابراین ایده ی همایش سایه های فیروزه ای شکل گرفت و در پی آن فراخوانی داده شد، چکیده های متعددی به دبیرخانه رسید و در نهایت برای دو روز همایش 20 مقاله به صورت ارائه ی سخنرانی و پوستر انتخاب شدند.

دکتر بهرام احمدی افزود: به منظور بالابردن استاندارد همایش از سخنرانان و صاحب نظران مطرح در این زمینه درخواست شد تا در هر پنل یک سخنرانی مرتبط با موضوع همایش داشته باشیم. همچنین برای پربارتر شدن این همایش به معرفی هنرمندان یزدی نیز توجه کردیم که این کار بسیار متفاوت بود با آنچه در سایر هایش ها صورت می گیرد.

دبیر علمی همایش به برگزاری ورک شاپ های آموزشی اشاره کرد و گفت: به منظور غنی تر شدن همایش، مجموعه کارگاه های آموزشی در نظر گرفته شد که توسط دکتر احمد نادعلیان طی دو روز برگزار شد. این کارگاه از تیمچه مرتاض دانشکده ی هنر و معماری آغاز و تا گنجینه ی فرهنگ و هنر یزد و بافت تاریخی ادامه پیدا کرد. همچنین کارگاه نقش یزد با حضور دکتر سیده موژان آیت اللهی برگزار شد.

دکتر احمدی تصریح کرد: در برگزاری این همایش تلاش شد که همه چانبه به موضوع هنرهای جدید توجه شود و برآورد ما از خروجی همایش یک برآورد موفقیت آمیز بوده امیدواریم مخاطبان هم به این برآورد رسیده باشند.

دبیر علمی همایش ضمن تشکر و قدردانی از تمام افراد و نهادهای مرتبط با همایش اظهار امیدواری کرد این همایش در سال های آینده نیز استمرار داشته باشد.

مدیر مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری و دفتر استانی یونسکو ایران نیز در این مراسم ضمن اشاره به کارکردهای هنر جدید در محیط شهری گفت: یکی از جدی ترین مقوله هایی که می تواند به شهر حس تعلق بدهد و در جلب مشارکت شهروندان موثر باشد، مسیر هنر است.

مهندس جعفر امین مقدم افزود: امروزه گمشده ی ما در حوزه ی مدیریت شهری برای اینکه به مطلوبیت شهری که غایت خواست مدیران شهری برسیم، هنر است. شهری که ملک مشاع شهروندان است و همه ی سلایق و دیدگاه ها را باید پوشش دهد بدون هنر و پرداختن هنری خوب اداره نخواهد شد.

وی ادامه داد: معتقدم روح کالبدی که ما در آن زندگی می کنیم به نام شهر به مثابه یک موجود زنده، هنر است و پرداختن به هنر از دست هنرمندان بر می آید اما مسئله ی جدی تر که با آن مواجه هستیم تا هنر تاثیرگذار باشد گذر از سنت به مدرنیته است اگر بخواهیم با تفکرات کهنه در حوزه ی هنر با تئوری های کهنه روح کالبد شهر را تامین کتیم قطعا موفق نخواهیم بود.

امین مقدم با تاکید به اینکه گذر به مدرینته با احترام به تمام آنچه قبلا اتفاق افتاده باید صورت گیرد گفت: در این همایش این مهم از طریق یک فرایند علمی دنبال شد و این ارزشمند است. استفاده از خرد جمعی در این رویداد نمایان بود.

وی به وظایف مرکز خلاقیت اشاره کرد و گفت: در حوزه ی مدیریت شهری ساختاری به نام مرکز خلاقیت شکل گرفته و در شهر یزد ساختاری به خاطر ثبت یزد به آن اضافه شد به نام دفتر استانی کمیسیون ملی یونسکو ایران، همایش سایه های فیروزه ای، نخستین رویدادی بود که در آن از لوگو یونسکو استفاده کردیم.

جعفر ایمن مقدم ادامه داد: به نظر من این همایش موقعیت فوق العاده ای فراهم کرد تا هم افزایی بین هنرمندان و مدیران شهری شکل بگیرد، امیدواریم این همایش به تولید آثار فاخری با شیوه ی نوین بینجامد و این همایش آغازی برای برگزاری همایش ها و کنفرانس ها در سطح بین المللی باشد.

شهردار یزد نیز در این مراسم ضمن تشکر از تمام برگزار کنندگان همایش گفت: شهر اصلی ترین بستر برای ارائه ی هنرهای جدید است. پیدایش بسیاری از هنرها به واسطه ی کاربرد آن ها در شهرها به وجود آمده است.

مهندس جمال الدین عزیزی گفت: پیش از این در شهر یزد گالری خیابانی پارچه که تجربه ی خیلی خوبی بود را برگزار کردیم. مسلم است که هنرهای جدید می تواند یکی از مولفه های کاربردی قابلیت های فرهنگی و اقلیمی یزد را به نمایش بگذارد. میراث جهانی یزد بستر مناسبی برای استفاده در حوزه هنرهای جدید است.

عزیزی با اشاره به اینکه امروزه استفاده از هنرهای جدید در سیما و منظر شهری کاربرد ویژه ای دارد. حتی تکنولوژی هایی که در قالب ترکیبی به زیباسازی شهر کمک می کندد گفت: کاربرد موثر هنر جدید بحث آموزش شهروندی است به گونه ای که مسائل و مشکلات در قالب هنر جدید به مردم آموزش داده شود تا گیرایی بهتری داشته باشد.

شهرداد یزد تاکید کرد: هنرهای جدید در شهر یکی از مولفه هایی است که هدف عالی افزایش کیفیت زندگی در شهر با ایجاد فضای نشاط و سرگرمی را میسر می سازد. امیدوارم حضور دانشگاهیان و هنرمندان و صاحب نظران سرآغازی برای فعالیت های بهتر و بیشتر در زمینه ی هنرهای جدید باشد.

در پایان این مراسم، 4 مقاله از نظر کمیته علمی و هیات داوران با رویکردی تشویقی مورد قدردانی قرار گرفت. مقاله های واکاوی دانش حاکم بر هنرهای جدید در متن شهری نوشته ی فهیمه زارغ زاده، زیست بوم نقالی و پرده درویشی در شهر نوشته ی نسرین زندی روان، شناسایی و ارزیابی مولفه های هنر مکان ویژه ( مطالعه موردی سمپوزیوم خشت خام یزد) به نویسندگی فروغ خبیری و زهرا رهبر نیا و دغدغه های زیست محیطی در قالب هنر محیطی و شهری نوشته ی شیوا مطلبی و بهرام احمدی تقدیر شد.

 


229
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر همایش
تاریخ های مهم
آغاز ثبت نام و ارسال چکیده مقاله: 98/5/15
پایان دریافت چکیده مقاله: 98/8/12
مهلت ارسال مقاله : 98/8/12
پایان ثبت نام : 98/8/12
اعلام نتایج داوری: 98/8/25
تاریخ برگزاری : 98/9/14

 

تماس با ما
تلفن ثابت

035-36246660

نمابر

035-36249200

ایمیل

info@cityart.ir  

آدرس

یزد بلوار دانشجو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد

ISC
دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد