ورود و ثبت نام
کاربر گرامی در صورتی که ثبت نام نکرده اید ، با کلیک روی دکمه زیر در سایت ثبت نام نمایید . به کمک کنترل پنل خود می توانید از امکانات سایت استفاده کنید .روز شمار همایش
تا روز برگزاری همایش : پایان یافتتا پایان ثبت نام در همایش: پایان یافتتا پایان مهلت ارسال مقاله: پایان یافت


نخستین همایش ملی سایه های فیروزه ای آغاز به کار کرد

14 آذر 1398

با حضور اساتید، هنرمندان و دانشگاهیان:

نخستین همایش ملی سایه های فیروزه ای آغاز به کار کرد


نخستین همایش ملی شیوه های ارائه در هنرهای جدید (سایه های فیروزه ای) صبح پنج شنبه 14 آذرماه در تالار فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد آغاز به کار کرد.

در مراسم افتتاحیه ی این همایش، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیر همایش به ظرفیت های یزد در حوزه هنر شهری اشاره کرد و گفت: یکی از نمادهای قدیمی شهر یزد از مسجد جامع کبیر تا ساباط های یزد نشان از آیین مند زندگی کردن مردم یزد دارد که این سرمایه بسیار ارزشمند و مهم است.

مجید جوادیان زاده با بیان اینکه مردم کویر با سختی های طبیعی دوچندانی همراه بوده اند اما در عین حال با این سختی با هنری که داشته اند مقابله نموده اند،اظهار داشت: از قنات تا هنر معماری یزد نشان دهنده همت والای ارزشمند یزدی هاست به طوری که به آیین مند زندگی کردن یزدی ها کمک موثری کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در ادامه گفت: شرایط یزد به گونه ای است که می تواند بستری باشد تا گفتمان بحث هنرهای معاصر و جدید از این شهر آغاز شود.

جوادیان زاده تصریح کرد: این همایش در محورهای مختلفی همچون؛ شهر یزد میراث جهانی، تجربیات و کاربردهای هنرهای جدید،ارتقاء سیما بر منظر شهر و...برگزار شده است.

دکتر علی اکبر شریفی رئیس دانشکده ی هنر و معماری دانشگاه یزد و عضو شورای سیاستگذاری همایش در مراسم افتتاحیه به دلایل شکل گیری این همایش علمی پرداخت و گفت: حدود یک سال و نیم پیش جلسات زیادی تشکیل شد و با توجه به اینکه طی سال های 96 و 97 یکسری رویدادهای شهری در یزد شکل گرفت از جمله رویداد خوب سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام که دو سال متوالی در یزد برگزار شد، همچنین هفته پرسبوک که رویداد بسیار موفق و خوبی بود، علاوه بر این با عنایت به ثبت جهانی یزد این مسئله مطحرح شد که چگونه می توان مبانی نظری و ویژگی های فنی هنر جدید را تدوین کنیم. این ها همه از دلایل اصلی برگزاری این همایش بود.

دکتر شریفی افزود: توجه به ویژگی های بوم ساخت و بوم زیست شهر یزد نیز از اهداف اصلی برگزاری این همایش است.

وی همچنین به بررسی خاستگاه هنر جدید پرداخت و در ادامه با تاکید بر حضور نسل جدید در هنرهای معاصر و جدید گفت: اساسا هنر جدید شاید دو دهه است به صورت جدی کار می شود. آنچه که مشخص است هنرمندانی که بیشتر تمایل دارند در این حیطه کار کنند نسل جدید ما هستند. نسل جدید به لحاظ پویایی و به لحاظ ویژگی های ابزار و متریال و قدرت تاثیرگذاری تمایل دارد از این روش برای بیان هنری خود استفاده کنند.

دکتر شریفی تاکید کرد: در مجموع هنرمندان جوان با خلاقیت های زیاد، پیشتاز اولیه ی ارائه ی آثار هنر جدید هستند.

دکتر بهرام احمدی دبیر علمی همایش نیز در این مراسم از همراهان و برگزار کنندگان همایش تشکر کرد و گفت: جا دارد تشکر کنیم از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که با همت و پیگیری امکان برگزاری این همایش را فراهم کردند. همچنین از شهردار محترم یزد و همکارانشان در شهرداری، مهندس امین مقدم مدیر مرکز خلاقیت و فناوری های شهری شهرداری یزد، شورای شهر یزد و آقای مهندس قمی و همچنین تمام عزیزان در دانشکده ی هنر و معماری دانشگاه یزد تشکر می کنم. سپاسگزاری ویژه ای هم دارم از آقای دکتر دهقان هراتی و آقای کشفی پور که ایده ی اولیه ی برگزاری چنین همایشی را دادند.

دکتر احمدی در خصوص همایش سایه های فیروزه ای گفت: در برگزاری این همایش تلاش کردیم هم در محتوا و هم فرم متناسب با عنوان هنرهای جدید باشند به همین دلیل دو ورک شاپ دکتر نادعلیان و دکتر آیت اللهی به عنوان مکمل همایش برگزار شد که به نتایج خوبی هم رسیدیم.

دبیر علمی همایش افزود: تلاش کردیم که تا جایی که ممکن است بتوانیم همکاری گسترده و جامعی با دانشگاه ها و مراکز مختلف علمی داشته باشیم. دوستان و همکاران ما در کمیته ی علمی همایش از دانشگاه های تربیت مدرس، دانشگاه تهران، هنر تهران، شاهد، دانشگاه اصفهان، فرهنگستان هنر، انجمن هنرمندان و دانشگاه یزد بوده اند.

دکتر احمدی به بحث داوری مقالات اشاره کرد و گفت: تمام مقالات رسیده به دبیرخانه با حساسیت بالایی مورد بررسی قرار گرفته است و در نهایت 20 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه می شود. به منظور بالا بردن استاندارد همایش نیز از صاحب نظران دعوت شده تا در کنار این مقالات ارائه ی سخنرانی داشته باشند.

دبیر علمی همایش اصلی ترین محورهای مقالات را، شهر یزد به عنوان میراث جهانی، استفاده از فضای شهری به عنوان یک نمایشگاه برای هنر جدید، انتقال تجربیات و کاربرد هنرهای جدید در حوزه ی گردشگری، بهره برداری صحیح از اصول هنرهای جدید در مدیریت شهری و ارتقا سیما و منظر شهر عنوان کرد و گفت: امیدواریم تمام برنامه ها، کارگاه های آموزشی و سخنرانی ها در جهتی باشد که مبانی فکری و نظری را برای کارهای عملی فراهم کند زیرا اگر هنرهای معاصر و جدید که در چیدمان و اشکال مختلف هنری متجلی می شود بدون پشتوانه علمی انجام شود به خطا خواهیم رفت.

نخستین همایش ملی سایه های فیروزهای با برگزرای پنل های علمی و سخنرانی های تخصصی تا عصر جمعه 15 آذرماه ادامه خواهد داشت.

 

 


199
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر همایش
تاریخ های مهم
آغاز ثبت نام و ارسال چکیده مقاله: 98/5/15
پایان دریافت چکیده مقاله: 98/8/12
مهلت ارسال مقاله : 98/8/12
پایان ثبت نام : 98/8/12
اعلام نتایج داوری: 98/8/25
تاریخ برگزاری : 98/9/14

 

تماس با ما
تلفن ثابت

035-36246660

نمابر

035-36249200

ایمیل

info@cityart.ir  

آدرس

یزد بلوار دانشجو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد

ISC
دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد